Szüreti mulatság a régi szokások jegyében - Bagamér

2018. szeptember 28
Szüreti mulatság a régi szokások jegyében - Bagamér

Szüreti mulatság a régi szokások jegyében

2018. szeptember 28. – Bagamér

2018. szeptember 28-án Bagamérban szüreti mulatságot tartottunk a helyi művelődési házban.

Bagamér azon kisebb települések közzé tartozik a megyében, ahol még őrizik a hagyományokat, emiatt a lakosság idősebb korosztályának ez nem volt újdonság, azonban a fiatalabbak számára igen.

Fontosnak tartottuk, hogy az idősebbekkel együtt adjuk át ezt a tudást a következő generációnak, hiszen ők saját történeteikkel tudták kiegészíteni  a préselés folyamatát.

A résztvevőkkel közösen díszítettük fel a művelődési ház termét, termény bábokkal, szalmából készült ember méretű madárijesztőkkel.

Egy helybéli férfi segítségével a must készítés folyamatát mutattuk be a résztvevők számára ahol pontosan ismertetésre került a prést milyen időközönként, mennyire kell meghúzni, illetve mennyi ideig kell hagyni állni. A szőlőt mint alapanyagot, otelló fajtájút választottuk, mivel rendkívül magas cukortartalommal rendelkezik, főleg a szezon végén.

A már kifolyt, összegyűjtött szőlő levét lehetőség volt mindenki számára megkóstolni, és azt gyümölcsökkel körtével, almával a hagyományok szerint együtt fogyasztani.

Eközben az asztaloknál kitöltésre kerültek azon kis papírok, amelyre a résztvevők a ,,szüret szépe” jelöltjének nevét írhatta fel amelyet ki is választottuk a rendezvény végén.

41 főt láttunk vendégül ezen a napon. Jelenlétükkel megtiszteltek minket a Bagamér Hagyományőrző Egyesület néhány tagja. Velük közösen étkeztünk együtt a bemutatók után.